Analiză licitație publică · SEAP CN1095145 · TED 545023-2026 / 597814-2026
Sistem Informatic Integrat pentru fondul forestier — Romsilva
Regia Națională a Pădurilor – ROMSILVA RA · proiect „Sistem Informatic pentru Gestionarea Fondului Forestier" (SMIS 348488), finanțat prin PoCIDIF · licitație deschisă, fără loturi, criteriul „cel mai bun raport calitate-preț". Analiză din 31.08.2026.
Anunțul TED primit (597814-2026) este un anunț de schimbare care prelungește termenul de depunere conform răspunsului consolidat nr. 15556/JV/27.08.2026; anunțul inițial este TED 545023-2026 / SEAP CN1095145. Documentația completă (caiet de sarcini de 216 pagini, fișa de date, model de contract, formulare, DUAE) este descărcată în folderul documentatie/.
Ce se cumpără
Un sistem informatic integrat care digitalizează 8 servicii publice ale Romsilva (contracte de pază și administrare a fondului forestier, inventariere și marcare masă lemnoasă, permise de pescuit recreativ, acces în parcurile naționale, acces motorizat recreativ, informații despre fondul forestier, petiții), plus procesele interne. Găzduire obligatorie în Cloudul Privat Guvernamental (Cloud Dedicat, tehnologie Azure Hub Stack), cu medii de producție, dezvoltare-testare și disaster-recovery.
- 15 componente software, obligatoriu COTS comercial: Portal, GIS (desktop + server + portal + mobil), BPM, gestiune & analiză date, ETL, raportare avansată, interoperabilitate, IAM, PAM, mascare date, service desk, SIEM, APM, optimizare resurse, backup.
- Dimensionare producție: min. 3.000 de instituții sau licențiere nelimitată pe infrastructura minimă; componentele critice în cluster HA cu 2 noduri (analiza datelor 64 core-uri, IAM și BPM câte 32, Portal și GIS câte 16).
- Predare integrală a codului sursă (OUG 41/2016): neobfuscat, cu versionări, comentarii în limba română, proprietatea autorității cu drept de punere la dispoziția terților.
- Garanție 3 ani pentru întregul sistem, help-desk 24/7, SLA: răspuns 4 ore, remediere 1 zi la Urgent/Critic.
Punctaj (100 p)
| Factor | Pondere | Cum se câștigă |
|---|---|---|
| Preț | 40 p | proporțional cu prețul minim ofertat |
| Pt1 · Experiența experților-cheie 1–5 | 15 p | 0,5 p/proiect suplimentar, max 3 p/expert → ideal 7 proiecte similare/expert |
| Pt2 · Abordare și metodologie | 15 p | grilă 0 / 10 / 15 — calitate narativă |
| Pt3 · Plan de lucru (WBS) | 15 p | grilă 0 / 10 / 15 — completitudine și coerență |
| Pt4 · Grafic de prestare (GANTT) | 15 p | grilă 0 / 10 / 15 — drum critic, nivelare resurse |
Condiții de calificare
| Cerință | Prag |
|---|---|
| Cifră de afaceri medie anuală (2023–2025) | ≥ 54.926.500 lei — terț susținător / asociere permise |
| Experiență similară (ultimii 3 ani) | ≥ 54.926.500 lei cumulat în max. 3 contracte — implementări cu succes de sisteme informatice integrate, cu licențe incluse |
| Echipă | 12 experți-cheie, fiecare cu min. 1 proiect similar + certificări (PM certificat, arhitect cu metodologie-cadru + ITSM, expert Conversational AI la rolul 4, coordonator Portal cu experiență pe platforma propusă) |
| Sesiune demonstrativă | obligatorie, online, Portal + GIS — orice funcționalitate lipsă din listă = ofertă neconformă |
Verdict de calificare
Capacitățile firmei nu au fost confirmate — elementele de mai jos sunt de validat înainte de decizia de participare.
| Cerință | Status | Comentariu |
|---|---|---|
| Motive de excludere, cazier, fiscal, ONRC | de confirmat | standard, rezolvabil administrativ |
| Cifră de afaceri ≥ 54,9 mil. lei/an | critic | prag la maximul permis; fallback: terț susținător sau asociere cu integrator mare |
| Experiență similară ≥ 54,9 mil. lei / max. 3 contracte | critic | doar integratori mari o acoperă singuri |
| 12 experți-cheie certificați | critic | certificări nișate + câte 7 proiecte/expert pentru punctaj maxim |
| Platformă low-code + suită GIS pentru demo | critic | cerințele indică o platformă portal low-code matură și o suită GIS integrată (profil Esri); necesar parteneriat de producător |
| Garanții (549.000 lei + ~5,5 mil. lei GBE) | de confirmat | bancabilitate / instrument de garantare |
| Cash-flow + SLA 3 ani | de confirmat | vezi riscurile 1–2 |
Plata și cash-flow-ul
Plăți în tranșe pe jaloane, la 30 de zile de la recepție, prin Ro-eFactura: Tranșa 1 la acceptarea „fără observații" a analizei de business (20% din valoarea dezvoltării și implementării), Tranșa 2 la livrarea și configurarea licențelor, Tranșa 3 pentru dezvoltarea aplicațiilor, Tranșa 4 pentru instruire. Mai bine decât plata unică la final, dar prima încasare poate întârzia mult (vezi riscul 1).
Riscuri și clauze-capcană
- Tranșa 1 condiționată de acceptarea „fără observații" a analizei de business — o singură observație amână plata; cu ciclul de recenzie de 10+5+5 zile lucrătoare, prima încasare poate ajunge la multe luni de la semnare.
- SLA de remediere 1 zi (Urgent/Critic), 3 ani, suport 24/7 — cost de operare mare, inclus în preț, necotat separat.
- Sesiunea demonstrativă eliminatorie — lista de ~40 de funcționalități Portal + GIS trebuie demonstrată integral; medii demo pregătite din timp.
- Matricea de conformitate acoperă toate cerințele celor 216 pagini, rând cu rând; copierea textului cerinței = ofertă neconformă (art. 137 (3) a HG 395/2016).
- Cod sursă cu comentarii în română, cedat autorității cu drept de transmitere către terți — impact asupra IP-ului.
- Dependența de Cloudul Privat Guvernamental — provizionarea mediilor nu depinde de contractant, dar termenele și penalitățile da.
- Opțiune unilaterală de prelungire a contractului la prelungirea proiectului, fără mecanism explicit de costuri suplimentare.
- Recepție cu calificativ „nesatisfăcător" = fără plată pentru serviciile respective.
Întrebări de clarificare propuse
De trimis în SEAP până la 08.09.2026. Referință: număr + nume, ex. „4 (Tranșa 1)".
- Platforma Portal — neutralitate tehnologică.
Cerințele sesiunii demonstrative pentru Componenta Portal descriu funcționalități specifice platformelor low-code comerciale. Confirmați că orice platformă COTS care îndeplinește funcțional cerințele este acceptată și că nu există o platformă de referință impusă?
- GIS — echivalență.
Cerințele GIS (desktop/server/portal, reconciliere versiuni, analiză raster pe server, sincronizare offline) corespund unei suite comerciale integrate. Se acceptă combinații de produse de la producători diferiți, cu îndeplinirea integrală a cerințelor?
- Sesiunea demonstrativă — organizare.
Precizați durata maximă a sesiunii, dacă lista funcționalităților va urma ordinea din caietul de sarcini și termenul dintre solicitarea AC și data sesiunii, pentru pregătirea mediilor demo.
- Tranșa 1 — „fără observații".
Confirmați că, după integrarea observațiilor AC în ciclul de revizuire prevăzut, documentul de analiză revizuit și aprobat se consideră „acceptat fără observații" și declanșează plata Tranșei 1.
- Cumul de roluri experți.
Poate aceeași persoană să fie nominalizată pentru două roluri de expert-cheie diferite, dacă îndeplinește integral cerințele ambelor roluri?
- Cloud Privat Guvernamental.
Care este stadiul provizionării mediilor în Cloudul Dedicat (Azure Hub Stack) și cum se tratează întârzierile de provizionare neimputabile Contractantului în raport cu graficul de prestare și penalitățile?
- SLA garanție.
Timpul de remediere de 1 zi (Urgent/Critic) se referă la zile calendaristice sau lucrătoare? Pentru defecte ale produselor COTS ale terților, remedierea poate consta într-o soluție provizorie până la patch-ul producătorului?
- Cifra de afaceri — terț susținător.
Confirmați că cerința de 54.926.500 lei poate fi îndeplinită integral prin susținerea unui terț, conform art. 182 din Legea 98/2016?
- Cod sursă — produse COTS.
Confirmați că obligația de predare a codului sursă se aplică exclusiv dezvoltărilor/configurărilor din contract, nu și produselor software standard licențiate?
- Comentarii în limba română.
Pentru componente reutilizate cu comentarii în engleză, se acceptă comentarii bilingve sau documentație explicativă în română la nivel de modul, în locul traducerii integrale a comentariilor inline?
Documentația descărcată
| Fișier | Conținut |
|---|---|
| Caiet de sarcini.docx | 216 pagini — cerințe tehnice, experți, SLA, recepție, plăți |
| Instructiuni_ofertanti_FisaDate_DF1277092.pdf | fișa de date — garanții, calificare, mod de prezentare |
| model contract SI (348488)-signed.pdf | modelul de contract — de analizat penalitățile la decizia de participare |
| Formulare.docx · F1A financiar.xlsx · F2B matrice conformitate.xlsx | formularele obligatorii ale ofertei |
| Aviz CTE Romsilva.pdf · DUAE_CERERE_379801.xml | avizul tehnic intern și DUAE-ul procedurii |
Sursa: SEAP CN1095145 · TED 545023-2026 (inițial), 597814-2026 (schimbare). Analiză pregătită de Zenvertising, 31.08.2026.